Zielone plastry – jakie rośliny na skaleczenia?

accident-743035_1920

Ruch na świeżym powietrzu jest zdrowy i przyjemny. Praca w ogrodzie, jogging, jazda na rowerze czy spacer po lesie – nawet podczas tych miłych form rekreacji mogą spotkać nas niemiłe wypadki. Zamiast wtedy panikować wystarczy rozejrzeć się uważnie wokół siebie i do opatrzenia zranień użyć rosnących powszechnie roślin, które mają leczniczą moc.

Pierwsza pomoc na ukąszenia.

Jeśli padniemy ofiarą ukąszenia – wówczas z pomocą na swędzenie i obrzęk przyjdzie nam skorzystać z liści stokrotek, róż oraz niecierpków. Ulgę przyniesie również rojnik – sok zawarty w jego liściach pomoże również przy oparzeniu słonecznym.
Wystarczy posmarować i od razu można poczuć uczucie przyjemnego i kojącego chłodu. Sok z rojnika wykorzystywany jest również w kosmetyce – dobrze rozjaśnia przebarwienia na skórze.

Na rany najlepsza babka.

Babka lancetowata to jedna z najbardziej użytecznych pospolicie rosnących bylin. Sok, który zawarty jest w jej liściach ma właściwości dezynfekujące, przyspiesza również gojenie się ran i regenerację naskórka.
Wystarczy tylko zerwać kilka liści babki, rozetrzeć je w rękach i przyłożyć na skaleczone miejsce, można również liście owinąć wokół rany. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby na rany otwarte używać roślin czystych, zbieranych z miejsc nie narażonych na miejskie zanieczyszczenia.

Urazy na szlaku.

Jeśli długie, górskie wycieczki to jedna z naszych ulubionych form wypoczynku, wówczas na szlaku również wypatrujmy babki lancetowatej – jest ona szczególnie pomocna przy pęcherzach, do tego wykazuje również właściwości chłodzące, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Na drętwienie łydek korzystnie wpłynie pięciornik gęsi, napar z niego pomocny jest również w zakwasach.

Trzeba jednak zawsze pamiętać o tym, żeby nie lekceważyć stłuczeń, skaleczeń czy oparzeń. Jeśli kiedykolwiek mamy wątpliwości, jak postępować przy takich urazach, wówczas zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem – oceni on uraz oraz udzieli fachowej pomocy w sytuacji, kiedy będziemy tego potrzebować.