Palenie papierosów – zgubny nałóg współczesnego społeczeństwa

Wyroby tytoniowe pojawiły się w Europie wraz z powrotem marynarzy Krzysztofa Kolumba z wyprawy do Ameryki Północnej. Od tego okresu możemy mówić o problemach wynikłych z uzależnienia od nikotyny.

Tytoń najpierw palony był fajkach lub innych urządzenia do tego przeznaczonych. Wraz z rozwojem technologii rynek skutecznie zdominowały papierosy.

Palenie papierosów – to warto wiedzieć o tym nałogu

Branża firm tytoniowych corocznie osiąga krociowe zyski ze sprzedaży swoich produktów. W większości krajów palenie papierosów nie jest zabronione prawnie, istnieją jedynie ograniczenia dotyczące wieku osób, które mogą nabyć produkty zawierające nikotynę. Nikotyna zawarta w papierosach jest substancją psychoaktywną i to za jej sprawą czujemy lekkie odprężenie i poprawę nastroju zaciągając się dymem papierosowym.

Niestety obok nikotyny papierosy zawierają całą listę toksycznych substancji, które bardzo negatywnie oddziałują na nasze zdrowie. Odpowiadają za szereg różnych chorób w tym również takich, które mają ciężki przebieg i często kończą się śmiercią pacjenta.

Badania udowodniły, że substancje smoliste, który przedostają się do naszego organizmu wraz z wciąganym dymem papierosowym mają bardzo silne właściwości kancerogenne. Za ich sprawą u wielu palaczy w niedalekiej przyszłości rozwinął się nowotwory płuc, krtani, jelita grubego. Jednak palacze nie ograniczają się tylko do papierosów. Często dostarczają sobie nikotynę w inny sposób. W ostatnim czasie popularne stały się w cygara jako atrybut zamożności i prestiżu. Wiele osób sięga po e-papierosy. Inni próbują cofać się w czasie i kupują fajki oraz żują tytoń lub wciągają tabakę. Niestety żadna z tych form przyjmowania nikotyny nie jest korzystna dla naszego zdrowia. Najlepszym możliwym rozwiązaniem jest zerwanie z nałogiem.

Więcej artykułów o zdrowym stylu życia, znajdziesz w serwisie https://www.naszglos.pl/.

Można wykorzystać do tego specjalne tabletki, które hamują chęć sięgnięcia po papierosa. Systematyczna redukcja wypalanych papierosów każdego dnia przy wsparciu wyżej wymienionych tabletek zwiększa szanse na rozstanie się z nałogiem.