Czy można nieświadomie zostać wspólnikiem oszusta?

Oszustwa internetowe wciąż mają się dobrze, mimo że ich sprawcy są coraz intensywniej ścigani przed odpowiednie organy. Jednak oszuści stali się znacznie ostrożniejsi i teraz do pomocy werbują naiwne osoby, kusząc je wizją ogromnego zarobku lub oszukują je za pomocą różnych fałszywych ogłoszeń. Każda dobroduszna osoba może okazać się celem, a jeśli ktoś wykorzysta ją do oszustwa, to cała wina może spaść na nią.

Werbowanie słupów przez portale społecznościowe

Słup to osoba, na którą zakłada się konto albo właściciel istniejącego już konta bankowego, przez które przechodzą pieniądze pochodzące z oszustw. To najlepsza metoda unikania namierzania, przy jednoczesnym zostawianiu dla siebie całych wyłudzonych kwot. Słupa jest dziś bardzo łatwo znaleźć. Wiele osób bardzo chętnie użyczy zupełnie obcej osobie konta bankowego za kilkaset złotych miesięcznie. Nawet jeśli podejrzewa, że pieniądze przez nie przechodzące nie pochodzą z legalnego źródła, to o nic nie pyta, bo nie chce stracić dodatkowej gotówki. A kiedy oszustwo wychodzi na jaw i ofiary zaczynają zgłaszać się na policję, słup musi radzić sobie sam.

Fałszywe ogłoszenia o pracę

Współpracownika można pozyskać też za pomocą kolejnego oszustwa. Doskonałym pomysłem jest zwerbowanie go za pomocą fałszywego ogłoszenia o pracę. Wszystko wygląda w nim w porządku, wynagrodzenie kusi, do tego całość opiera się o pracę zdalną, dzięki czemu przyciąga się głównie młodych i dość naiwnych ludzi. Dzięki temu oszust może spokojnie pozyskiwać osoby, przez które będą przepływać pieniądze, a być może i takie, które będą namawiały potencjalnych klientów do skuszenia się na wystawione przez niego okazje. Czasami oszust posuwa się dalej i każde płacić pracownikowi za weryfikację konta czy potwierdzenie danych.

Członkowie rodziny też mogą być oszustami

Trzeba pamiętać, że w rodzinie też zdarzają się oszuści. Dzieci mogą oszukiwać rodziców, rodzice dzieci, a czasami rodzeństwo lub dalsze kuzynostwo zwróci się po pomoc, która okaże się współudziałem w oszustwie. Nawet w takich sprawach trzeba być wyjątkowo delikatnym. Nie ważne, jak mocno jest się przywiązanym do danej osoby, nie ważne, jak wiele pieniędzy oferuje ona za pomoc, nie można nigdy dać się wplątać w oszustwo. Konsekwencje mogą być spore, poza koniecznością zwrócenia wyłudzonych pieniędzy pojawia się także odpowiedzialność karna, która może zrujnować komuś całe życie.