Prosta metoda na poprawę poczucia własnej wartości

pozytywny

Praca nad poczuciem własnej wartości może być naprawdę przyjemna, zwłaszcza gdy od samego początku przynosi ona dość dobre i wyraźnie dostrzegalne efekty.

Każdy ma oczywiście w sobie jakiegoś wewnętrznego krytyka, który zawsze będzie starać się obniżać rangę jego osiągnięć i krytykować nawet za najdrobniejsze przewinienia, ale na co dzień tego krytyka można po prostu ignorować albo nauczyć się żyć w nim zgodzie. On z czasem na pewno ucichnie i nie będzie już tak często dochodzić do głosu. Poczucie własnej wartości ćwiczenia w dużej mierze opierają się także na nauce podejmowania samodzielnych decyzji. Nie da się ukryć, że osoby, które w siebie nie wierzą i uznają się za gorsze od innych, bardzo często nie chcą przejmować nad niczym kontroli, bo z góry zakładają, że ktoś inny zrobiłby to lepiej.

Skuteczne i bardzo proste ćwiczenie na poczucie własnej wartości będzie więc polegać na samodzielnym podejmowaniu decyzji. Warto po prostu złożyć taką obietnicę przed samym sobą, że od tej pory, jeżeli samodzielne podjęcie decyzji będzie możliwe (bo czasami jednak nie jest), nie będzie się prosić nikogo o pomoc w wyborze. Ta pomoc to także drobna rada, albowiem pod prośbą o tę radę może kryć się przekonanie, że samemu nie jest się w stanie podjąć dobrej decyzji. Nad tym przekonaniem trzeba popracować. Świat się przecież nie zawali, jeżeli wybór okaże się zły lub nie do końca przemyślany.

A jeżeli lubisz pogłębiać swoją wiedzę z różnych dziedzin, portal coslychac.pl z pewnością dostarczy Ci wielu przydatnych informacji.

A jak budować poczucie własnej wartości za sprawą własnych myśli? Otóż taka praca polega głównie na otaczaniu opieką… samego siebie. Trzeba sobie po prostu zaufać. Poczuć się bezpiecznie z samym sobą i wejść w stan, w którym strach przed porażką zanika, albowiem zawsze w razie czego ma się swoje wparcie. To właśnie to uczucie daje człowiekowi niesamowitą odwagę i maksymalną wiarę we własne możliwości. Można je stopniowo budować. Częściowo do tego mają służyć poczucie własnej wartości ćwiczenia.