Zdrowe nawyki na poprawę pamięci – 5 podstawowych wskazówek

Dobrze traktując swoje ciało, powinieneś być w stanie poprawić swoje umiejętności przetwarzania i zapamiętywania danych. Tutaj przyjrzymy się kilku różnym zdrowym nawykom, które możesz zintegrować z życiem, które prowadzisz w chwili obecnej, aby wspomóc swoją pamięć.

Jak żyć lepiej i poprawić swoją pamięć?

1. Wysiłek fizyczny

Regularny wysiłek fizyczny pomaga zwiększyć dopływ tlenu do mózgu. To z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów, które mogą prowadzić do utraty pamięci, takich jak choroby układu krążenia czy cukrzyca.
Podobnie pomaga poprawić efekty, które mają pomocne substancje chemiczne w mózgu, a także chronić te komórki mózgowe, które już nosisz.

2. Zarządzaj napięciem

Endokrynologia stresu znana jako kortyzol może w rzeczywistości powodować uszkodzenie hipokampa w mózgu, jeśli dana osoba nie jest w stanie złagodzić stresu, który odczuwa. W większości przypadków osoba, która czuje się zestresowana, odkryje, że znacznie trudniej jest skoncentrować się na rzeczach, co z kolei powoduje, że w rzeczywistości nie będzie w stanie łatwo przetwarzać i przechowywać danych.

3. Popraw swoje nawyki do spania

Wszyscy potrzebujemy snu i jest to bardzo ważne, ponieważ wspomaga pamięć w utrwalaniu informacji, które otrzymaliśmy w ciągu dnia. Niestety, jeśli jesteś kimś, kto cierpi na bezsenność lub bezdech senny, lub po prostu nie lubi spać więcej niż kilka godzin każdej nocy, potem w ciągu dnia będziesz czuł się zmęczony i będziesz miał trudności z koncentracją.

4. Nie pal

Każdy, kto pali, jest bardziej narażony na zaburzenia naczyniowe, co z kolei może skutkować udarem mózgu lub uciskiem tętnic, co zmniejsza dostarczanie tlenu do mózgu.

5. Lepsza dieta

Czy w dzisiejszych czasach nie mówi się nam wszystkim, że świetna dieta to taka, która zawiera owoce, warzywa, a także produkty pełnoziarniste i inteligentne tłuszcze? Wspaniała dieta może nie tylko dostarczać naszemu organizmowi wielu korzyści zdrowotnych, ale może również pomóc w poprawie pamięci jednostki.

Przeprowadzone badania wskazują, że poszczególne składniki odżywcze pomagają nie tylko pielęgnować, ale także pobudzać funkcje mózgu

  • Witamina B6, B12 i kwas foliowy

Pomagają one chronić neurony mózgu poprzez rozkład homocysteiny, która jest aminokwasem i jest toksyczna dla komórek nerwowych. Jednak również pomagają w wytwarzaniu czerwonych krwinek, których potrzebuje nasz organizm, aby przenosić tlen wokół siebie, w tym do mózgu.

Najkorzystniejszymi miejscami na uzyskanie dobrego źródła witaminy B są szpinak, a także dodatkowe rodzaje ciemnozielonych warzyw liściastych, brokuły, szparagi, truskawki, melony, a także czarna fasola i inne rośliny strączkowe. Podobnie powinieneś zwiększyć spożycie owoców i soi.

  • Przeciwutleniacze

W szczególności przyglądamy się witaminom C i E, a także beta-karotenowi. Pomagają w walce z wolnymi rodnikami w organizmie, które są cząsteczkami, które powstają, gdy tlen wchodzi w interakcje z określonymi cząsteczkami w ciele. Są bardzo reaktywne i mogą powodować uszkodzenie komórek organizmu. Jednak przeciwutleniacze są w stanie bezpiecznie wchodzić z nimi w interakcje, a więc są w stanie im przeciwdziałać. Te przeciwutleniacze mogą pomóc w lepszym przepływie tlenu przez nasze ciała i do mózgu. Najkorzystniejszymi miejscami, w których można znaleźć te pewne przeciwutleniacze, są jagody i wszystkie inne rodzaje jagód, a także słodkie ziemniaki, czerwone pomidory, szpinak, a także brokuły i zielona herbata, orzechy i nasiona. Również owoce cytrusowe i wątroba są dobrym źródłem przeciwutleniaczy.

  • Kwasy Tłuszczowe – Omega 3

Są one skondensowane w mózgu i powiązane z funkcjami poznawczymi danej osoby. Liczą się one jako zdrowe tłuszcze w diecie człowieka, w przeciwieństwie do tych, które nie są, jak tłuszcze nasycone i trans. Pomagają chronić osobę przed stanami zapalnymi, a także mają w organizmie wysoki poziom cholesterolu.
Najkorzystniejszym miejscem do pozyskiwania kwasów Omega 3 jest spożywanie ryb zimnowodnych, takich jak łosoś, śledź, tuńczyk, makrela czy halibut. Podobnie orzechy włoskie, olej z orzechów włoskich, siemię lniane i ich olej są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3.

Dodatkowo, gdy się starzejemy, bardziej prawdopodobne jest, że cierpimy na niedobór zarówno witaminy B12, jak i kwasu foliowego, dlatego tak ważne jest, aby osoby starsze stosowały suplementy w celu przeciwdziałania takim niedoborom. Jeśli jesteś kimś, kto nie jest szczególnie zainteresowany rybami, to również przyjmij suplement Omega 3 jako część swojej diety.

Ale żaden składnik odżywczy nie będzie działał skutecznie bez jedzenia odpowiedniego rodzaju żywności. Dlatego tak ważne jest, aby w ramach zdrowej diety dbać o to, aby spożywać dużo kolorowych pokarmów roślinnych i wybierać te tłuszcze, które mogą pomóc w utrzymaniu czystości tętnic. Na dłuższą metę nie tylko twoje ciało, ale twój umysł będzie ci dziękować za zmiany, których dokonałeś.

źródło: https://www.zachodnie.pl/ – portal o zdrowym stylu życia