Jak terapie pomagają w walce z depresją?

Do leczenia różnego rodzaju zaburzeń i problemów psychicznych zawsze zaleca się odpowiednie formy psychoterapii. Powstało już wiele jej nurtów. Niektóre z nich skupiają się na problemach teraźniejszych i pomagają pacjentowi żyć lepiej „tu i teraz”, podczas gdy inne zaglądają do przeszłości i tam grzebią, aż dokopią się do prawdziwego sedna danego zaburzenia. Leczenie depresji zazwyczaj też tak wygląda.

Osobom cierpiącym na stan chronicznie obniżonego samopoczucia zwykle zaleca się właśnie długotrwałą psychoterapię. Niestety – nie zawsze pomoże ona w stu procentach. Jeżeli depresja jest już nieco głębiej zakorzeniona, najprawdopodobniej trzeba będzie leczyć ją z pomocą dwóch różnych technik. Psychoterapia zawsze będzie pomocna, ale czasem może okazać się po prostu niewystarczająca. Pacjent otrzymuje wtedy zalecenie, by brać odpowiednie leki farmakologiczne. Niektórzy oczywiście nie chcą się na to zgodzić, bo boją się, że prze takie leki stracą siebie, staną się kimś innym lub uzależnią się od farmaceutyków, jednakże leki nowej generacji nie doprowadzają do tych wszystkich skutków ubocznych, dlatego całe szczęście w tym momencie uchodzą one za bezpieczne środki lecznicze.

Więcej porad i artykułów dotyczących życia codziennego znajdziesz na www.NaszGłos.pl – zapraszamy!

Dlaczego jednak tak właściwie leczenie depresji nie może polegać wyłącznie na samej terapii? Czemu czasem nawet terapeuta odsyła swojego pacjenta do psychiatry i prosi go o to, by wrócił on do gabinetu dopiero wtedy, gdy zacznie przyjmować leki przepisane przez lekarza? Powód nie jest wcale taki oczywisty. Nie chodzi tu o to, że terapia nie działa, ale o to, że nie może ona zadziałać wtedy, gdy pacjent nie jest w stanie się na niej skupić i nie ma motywacji do tego, by brać w niej czynny udział. Leki farmakologiczne mają więc delikatnie zmienić jego stan psychiczny. Mają mu pozwolić na wykorzystanie czasu psychoterapii w stu procentach.

To dlatego leczenie depresji często jest leczeniem dwuetapowym. Najlepsze efekty daje właśnie wtedy, gdy łączy się w nim i farmakologię, i psychoterapię.