Gdzie osoba bezdomna może szukać pomocy?

people-850097_1920

Bezdomność to nie tylko brak dachu nad głową. To bardzo złożony problem, który może dotknąć każdego z nas. W 2019 roku, przeprowadzono w Polsce badania, których wyniki ujawniły skalę bezdomności w naszym kraju. Ponad 30 000 osób dotyka problem bezdomności. 80% osób bezdomnych stanowią mężczyźni. 14,6% to kobiety a 3,3% to bezdomne dzieci.

Nie każda osoba bez domu pozwala sobie pomóc. Jeżeli już się na nią zdecyduje, to gdzie powinna jej szukać? W naszym kraju nie brakuje placówek, głównie państwowych, które doraźnie i długoterminowo świadczą kompleksowe wsparcie dla osób bezdomnych, zwracających się z prośbą o pomoc. Statystyki pokazują, że z usług tego typu organizacji, korzysta 80% bezdomnych, czyli co najmniej 24 000 ludzi. Reszta walczy o przetrwanie w pustostanach, altanach działkowych, co zimą prowadzi do realnego zagrożenia dla utraty zdrowia a nawet życia.

Odpowiedzialność za pomoc osobom pozbawionym dachu nad głową, ciąży na urzędach gminy. To one mają za zadanie zapewnić takim ludziom schronienie, posiłek oraz ubranie. To właśnie gminy najczęściej tworzą ośrodki dla bezdomnych w całym kraju. Pierwszym więc miejscem, gdzie powinna udać się osoba bezdomna, szukająca pomocy, powinien być Miejski lub Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Wykwalifikowani pracownicy tych jednostek, pokierują potrzebującego w odpowiednie dla niego miejsce.

Ośrodki Pomocy Społecznej mogą skierować osobę bezdomną do najbliższego punktu pomocy. Jedne z nich zapewniają doraźne wsparcie, inne dają potrzebującym schronienie, czyli po prostu dach nad głową, zapewniając nocleg. Punkty doraźne to:
– bezpłatne jadłodajnie, gdzie można zjeść ciepły posiłek,
– punkty zajmujące się wydawaniem żywności, gdzie można otrzymać zapas produktów spożywczych, niezbędnych do przetrwania,
– punkty zajmujące się wydawaniem również darmowych ubrań, by osoba bezdomna miała się w co przebrać,
– punkty zajmujące się świadczeniem nieodpłatnej pomocy medycznej, gdzie można otrzymać fachową pomoc, zaopatrzyć ranę, otrzymać niezbędne lekarstwa
– bezpłatne łaźnie i pralnie, gdzie można skorzystać z prysznica czy pralki.

Drugie punkty pomocy to organizacje świadczące pomoc długofalową. Zalicza się do nich:
– noclegownie dla bezdomnych, gdzie taka osoba może bezpiecznie spędzić noc,
– ogrzewalnie dla bezdomnych, gdzie taka osoba może się ogrzać w zimny dzień,
– domy stałego pobytu, gdzie przebywają osoby pracujące, lecz wciąż nie mogące się samodzielnie utrzymać
– całodobowe schroniska dla bezdomnych, gdzie oprócz doraźnej pomocy, taka osoba może liczyć na kompleksowe wsparcie w wychodzeniu z kryzysu.
Kobiety z dziećmi, mogą się zwrócić do schronisk dla samotnych matek oraz punktów pogotowia opiekuńczego, zapewniającego schronienie nieletnim.

Osoby doświadczające bezdomności, mogą zwrócić się także o pomoc do Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Tam można skorzystać z fachowej pomocy prawnika, psychologa, także pracownika socjalnego i innych specjalistów. Tam można uzyskać profesjonalne wsparcie w nagłych sytuacjach, które wymagają szybkiego działania. Swoją pomoc zapewniają także Centra Zdrowia Psychicznego.

Z kolei duże polskie miasta oferują także mobilne punkty pomocy osobom bezdomnym, w postaci autobusów (Streetbus). Są to specjalne pojazdy, w których osoba doświadczająca kryzysu bezdomności, może coś zjeść, napić się czegoś ciepłego ale też może skorzystać z porad, oczywiście bezpłatnych, dotyczących załatwienia spraw urzędowych lub innych. Tak więc możliwości wyjścia z kryzysu są, trzeba je tylko dostrzec i właśnie w tym przede wszystkim pomagają pracownicy i wolontariusze wyżej wymienionych podmiotów. Pamiętaj, że w proszeniu o pomoc, nie ma absolutnie nic złego!

1 thought on “Gdzie osoba bezdomna może szukać pomocy?

  1. Czyli można stwierdzić, że wsparcie dla osób bezdomnych działa. W gorszej sytuacji są osoby, które są alkoholikami, bo np. z noclegu nie mogą skorzystać.

Comments are closed.