Toksyczne relacje często kojarzą nam się z prostym modelem. Mamy osobę, która jest toksyczna i swoim zachowaniem mocno szkodzi swojej drugiej połówce. Mamy też ofiarę, która jest niejako skazana na swojego oprawę i nie ma za bardzo możliwości się bronić. Rzeczywistość nie jest jednak czarnobiała, a role w toksycznym związku mogą obrócić się całkowicie, jeśli tylko druga osoba ma skłonności do toksycznych zachowań.

Nie każdy nadaje się na bycie ofiarą

Wielokrotnie spotykamy w internecie czy w telewizji relacje ofiar toksycznego związku. Wiele z nich nie jest w stanie w żadne sposób przeciwstawić się swojemu oprawcy i godzi się na tkwienie w takiej relacji. Jednak nie każda osoba, która wchodzi w związek z toksycznym partnerem, w pokorze przyjmuje swój los. Wielu z nas pewnie by się na to nie zgodziło. Jednak czasami odejście nie wchodzi z jakiegoś powodu w grę.

Może toksyczne zachowania zaczynają się pojawiać, gdy mamy już dzieci albo gdy jesteśmy ze sobą już całe lata i nie chcemy zaczynać od nowa. Jednak w takiej sytuacji może dojść do naprawdę niepokojących zdarzeń, które zmienią agresora w ofiarę.

Agresja zwalczana agresją

Gdy ktoś notorycznie jest w stosunku do nas arogancji, nie szanuje nas i cały czas intencjonalnie robi nam na złość, mamy prawo się zdenerwować. Liczne rozmowy nie zmieniają naszej sytuacji, a wręcz wydaje się, że toksyczne zachowania przybierają na sile. Skoro kulturalne zachowanie nie podziałało, trzeba znaleźć inny sposób, aby się bronić.

Osoby silne psychicznie zapewne wybrałyby rozstanie, bez względu na to, jak ciężko byłoby im zaczynać wszytko od nowa. Jednak te słabsze osoby z chęcią przyjmują strategię swojego oprawcy. Zaczynają same wykazywać toksyczne i agresywne zachowania, czyli decydują się zagrać w tę samą grę.

Eskalacja przemocy w związku

Gdy my stajemy się agresywni, nasz partner odpowiada tym samym. W ten sposób nasz związek staje się jednym wielkim zbiorowiskiem toksycznych odpadów, w którym oboje jesteśmy tak silnie zanurzeni, że nie damy rady z niego wyjść. Przez to zaczynamy powoli wyniszczać siebie samych i naszego partnera. Zaczynamy się nienawidzić, obwiniamy się o nasze porażki i nie boimy się wyładowywać swoje złości na drugiej osobie. To schemat, który świetnie znamy z patologicznych domów. Więcej artykułów na temat toksycznych relacji znajdziesz w serwisie www.pushup.pl.

Na relacji opisanej w tym artykule cierpią obie osoby, ale całość negatywnych emocji przechodzi również na ich dzieci czy osoby, którymi się opiekują, przez co krzywdzą wszystkie osoby ze swojego środowiska.