Jak dbać o organizm podczas przyjmowania leków na depresję?
Każdy środek farmakologiczny, zwłaszcza ten przyjmowany na stałe i to w większej dawce, jest jakimś obciążeniem dla organizmu. Farmakologia najbardziej szkodzi układowi pokarmowemu.
Leki na depresje – podstawowe informacje
Niektóre leki na depresje spowalniają trawienie i delikatnie je zaburzają, dlatego osoby, które przyjmują je na stałe, często niestety narzekają czy to na bóle brzucha, czy to na uciążliwe zaparcia bądź wzdęcia i nudności. Wynika to ze zubożenia naturalnej flory bakteryjnej, z której stopniowo zaczynają znikać dobre dla zdrowia bakterie. Warto więc zadbać o ich jak najszybszy powrót. Aby nie dopuścić do całkowitej destrukcji układu pokarmowego, wystarczy pomyśleć o swoich jelitach i zatroszczyć się o nie nieco bardziej już od pierwszego dnia zastosowanej kuracji.
Na pewno bardzo dobrym pomysłem okaże się tutaj sięgnięcie po jakiś sprawdzony probiotyk.
Coraz częściej zresztą sami psychiatrzy, zwłaszcza ci młodsi, którzy kształcili się do swojego zawodu w ciągu ostatnich paru lat (oni dysponują najnowszą wiedzą popartą najnowszymi badaniami) przepisują pacjentom leki na depresje od razu wraz z jakimś sprawdzonym probiotykiem. Ten drugi produkt ma za zadanie zadbać o mikrobiotę jelit, zasilając ją korzystnymi dla niej (i dla zdrowia) bakteriami. Co ciekawe, istnieją pewne specjalne probiotyki, które szczególnie dobrze współpracują z lekami na depresję.
Nazywa się je potocznie psychobiotykami. Preparaty należące do tej grupy produktów ułatwiają komunikację zachodzącą między mózgiem a jelitami. Dzięki nim nawet te najsilniejsze leki przestają wywoływać nieprzyjemne skutki uboczne związane z zaburzonym trawieniem. Oczywiście z probiotykami kojarzą się głównie różne środki z apteki, ale warto dodać, że w tej roli mogą też wystąpić pewne zupełnie naturalne produkty spożywcze.
Podsumowanie wpisu o lekach na depresje
Leczenie depresji warto zatem wspomóc zdrową dietą bogatą w wartościowe substancje, a więcej informacji na ten temat znajdziesz w serwisie https://www.zachodnie.pl/. Naturalnymi probiotykami są na pewno produkty mleczne, takie jak kefiry i maślanki, oraz wszelkiego rodzaju kiszonki.