3 typowe zachowania które cechują wszystkich psychopatów

Psychopaci wciąż są dla wielu ze zwykłych ludzi wielką niewiadomą. Czerpiemy wiedzę o nich głównie z seriali, w których ich obraz jest znacznie zakrzywiony i często przerysowany, żeby wyglądali na znacznie groźniejszych, ale jednocześnie fajniejszych dla przeciętnego odbiorcy.

Tymczasem bycie psychopatą nie jest ani przydatne, ani szczególnie pociągające, mimo że wiele ich cech może wydawać się pomocnych w codziennym życiu.

1. Psychopaci nie uczą się na własnych błędach

Wbrew temu, co często możemy widzieć w popkulturze, psychopaci nie należą do geniuszy. Przeważnie to przeciętni ludzie, którzy są bardziej wyczuleni na zachowania innych i potrafią wykorzystać ich słabości. Nie uczą się za to na błędach i chętnie popełniają je po kilka razy.

Łączy się to z nieumiejętnością wielu z nich do planowania przyszłości, a więc także przewidywania jej. Z góry zakładają, że wszystko pójdzie po ich myśli, a jeśli się tak nie dzieje, często robią bardzo głupie rzeczy, które jednak nie są zauważane przez osoby, którymi akurat manipulują. To często one ratują ich w najgorszych momentach.

2. Psychopaci przerzucają winę na innych

Psychopata nie popełnia błędów, a w każdym razie nie robi tego w swojej głowie. Jedną z jego cech jest narcyz, co sprzyja jego przekonaniu, że nie może się pomylić.

Psychopaci są mistrzami szukania winnych wśród swoich bliskich. Potrafią świetnie kłamać i przekonywać wszystkich wokół, że to jego dzieci zawiniły albo jego parter czegoś nie dopatrzył. Oni zawsze wychodzą z sytuacji obronną ręką, przeważnie tylko w swojej głowie, ale mało kto powi im w twarz, że nie wierzy w ich kłamstwa. Są też osoby, które z łatwością się na nie nabiorą i zaczną postrzegać psychopatę jako ofiarę całej sytuacji, a nie jej sprawcę.

3. Psychopaci przejmują kontrolę nad każdym, kto im na to pozwoli

Psychopata żywi się innymi ludźmi, oczywiście nie dosłownie. Zależy mu jednak na otoczeniu się zmanipulowanymi przez siebie osobami, które mogą w każdej chwili im się przydać. Dlatego często nie pozwalają odejść swoim partnerom albo starają się zadowolić swoje dzieci, a kiedy im się to nie udaje, zaczynają żywić do nich nienawiść czy nawet stosować wobec nich przemoc.

Nie ma rzeczy, przed którą cofnąłby się psychopata, dlatego tak wielu z nich zostaje przestępstwami. Nie odczuwają oni empatii, nie przeszkadza im robienie innym krzywdy, a do tego czasami może nawet sprawiać przyjemność, kiedy czują, że przejęli kontrolę.

Więcej artykułów o zdrowym stylu życia znajdziesz w serwisie https://www.plotkarz.pl/.